§ TURTLE NEWS: [ANIMALS] Люди та звірі

Львів нинішня влада намагається «розкрутити» як туристичне місто. Там посилено будують ресторани, бари, готелі, збільшують кількість рейсів за кордон, про підготовку до приїзду десятків тисяч туристів заговорили й у контексті підготовки до Євро-2012. Та попри всезагальну думку про те, що іноземні туристи — це в першу чергу гроші, здається, забули, що пожвавлення на кордоні може означати й контрабанду та екзотичні хвороби. Наскільки неготовим виявився наш бюрократизований і, не виключено, що корумпований кордон приймати і адекватно реагувати на екзотичну контрабанду, показав випадок, що нещодавно трапився у Львівському аеропорту: сюди разом із українськими миротворцями в одній із сумок прилетіли... екзотичні тварини.
ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВЛАСНИКІВ КОНТРАБАНДИ ПРИХОВАЛИ
23 червня у Львівському аеропорту прикордонна служба виявила незаконне ввезення тварин: у літаку, що прилетів із Ліберії, виявили сім особин різного віку папуг виду жако бурохвостий, занесеного до Міжнародної Червоної книги, одну молоду особину людиноподібної мавпи-шимпанзе, яка перебуває під охороною міжнародної конвенції CITES, одну молоду особину мавпи-мартишки Мона, одну особину нічного примата (ймовірно, лемур ведмежий) та дві молоді особини крокодилів нільських. У ЗМІ відразу з'явилась інформація про це.
«Під час огляду особистого багажу пасажирів, що прибули, прикордонний службовий собака Бакс породи фокстер'єр дав спрацювання на одну із сумок, що прибула з Ліберії», — йшлося в повідомленні. Разом із тим, жодного слова не було про власника сумки та про його покарання. Як виявилося, в цей же день до Львівського аеропорту прибув літак із Ліберії, що привіз миротворців. В офіційних повідомленнях обидва факти намагалися розділити: миротворці прибули окремо, а сумка з контрабандою — окремо...
У ПУНКТІ ВЕТЕРИНАРНОГО КОНТРОЛЮ НЕ ЗНАЛИ, ЯК ПОВОДИТИСЯ З ТВАРИНАМИ
Після виявлення живого вантажу прикордонники відразу ж повідомили службу санітарно-ветеринарного контролю та передали туди тварин (там їх конфіскували). Здавалося б, хто, як не цей орган, мусив би мати спеціалістів, що знають, як фахово поводитися з контрабандними тваринами та як захистити населення України від можливих хвороб, які переносять ці звірі. Однак усе було по-іншому: як виявилося, в пункті не знали, як поводитися з екзотичними тваринами, тож півдня тримали їх зв'язаними(!).
«Тварин виявили зранку, і тільки увечері до міського дитячого еколого-натуралістичного центру зателефонували з аеропорту та повідомили, що тварини до ранку можуть не дожити. Тому уночі наш зоолог повіз тваринам тераріуми, клітки та корм. Вони так і сиділи у сумках — хто зв'язаний, хто замотаний, хто в коробці», — каже директор міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович. Як мінімум дивно, що в пункті санітарно-ветеринарного контролю немає фахівця, який би міг бодай розв'язати тварину, нехай і екзотичну, і навіть немає інформації, де оперативно такого фахівця можна знайти.
ХТО Й ЯК ЗАХИЩАТИМЕ НАС ВІД ЕПІДЕМІЇ
Нещасних екзотичних тваринок, яких накачали в Ліберії наркотиками й посадили в тісні задушливі коробки, консервні банки та сумки, безсумнівно, шкода. Та вони можуть бути переносниками цілого ряду екзотичних хвороб (мавпи — до 200). Тому некомпетентні та безвідповідальні дії служби санітарно-ветеринарного контролю на транспорті та кордоні — загроза національній безпеці. Не маючи відповідних установ, Львівська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті мала б оформити відповідні документи та передати тварин у найближчу державну профільну установу, яка має право на їхнє карантинне утримання (ветеринарна клініка, зоопарк тощо).
«Хоч як це парадоксально, але Львів, який є прикордонним містом, досі не має пункту, де можна було б утримувати на карантині ввезених нелегально чи легально тварин», — каже голова Львівського клубу орнітологів, виконавчий директор Комітету збереження природи Андрій Кийко. За його словами, єдина сертифікована лабораторія, яка має право проводити лабораторні дослідження тварин, що перебувать на карантині, — у Києві. «Також уповноважений приймати таких тварин зоопарк загальнодержавного значення знаходиться в Рівному», — каже Андрій Кийко. Однак тварин передали... у приватне підприємство ТзОВ «Екологічний розплідно-методичний центр «Falko Ltd.».
«24 червня ввечері я взяв корми та поїхав до пункту годувати тварин. Там мені повідомили, що прийшло розпорядження з Києва на карантинування, тож можливо, що сьогодні вночі їх заберуть. Я здивувався, чому їх вивозитимуть під покровом ночі», — каже директор міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович. За його словами, директор підприємства на власному автомобілі вивіз тварин в село Оброшино неподалік Львова і розмістив тварин у приміщенні, що безпосередньо прилягає до житлового будинку: «Наскільки нам стало відомо, мавпа, яка до нього потрапила на так званий карантин, взагалі жила в нього вдома. То про який карантин може бути мова?» — дивується Ігор Антахович.
ДО ЯЛТИ — В НЕПРИСТОСОВАНОМУ АВТОБУСІ
27 червня карантин в селі Оброшино припинили. Я. Кшик доставив тварин з так званого карантину на своєму підприємстві на територію обласного управління ветеринарної медицини, звідки звірі мали вирушили до приватного зоопарку в Ялту. Звісно, також на карантинування.
«Коли ми приїхали в обласне управління ветеринарної медицини, то побачили тварин, що були у клітках. Тим часом з шимпанзе люди ходили по території лікарні та фотографувалися», — каже пан Ігор.
За тваринами вже приїхав вантажний автобус, абсолютно не пристосований для перевезення живих істот (тим більше в 30-градусну спеку, яка стояла в ті дні). «Бусик всередині був оббитий фанерою. Клітки — невідповідні: у них можна протримати тварин одну-дві години, але не перевозити більше як на півтори тисячі кілометрів. Для тварин не передбачили корму, і водій сказав, що... купить щось дорогою. Самих же звірів мали перевозити у відділенні для вантажу, який був наглухо закритий від водія — без вентиляції чи кондиціонерів», — каже Ігор Антахович. Попри заперечення громадськості, в.о. головного державного інспектора ветеринарної медицини Юрій Гудима таки відправив тварин у Ялту, пославшись на розпорядження з Києва...
КОМЕНТАР
Дмитро СКРИЛЬНІКОВ, керівник ГО «Бюро екологічних розслідувань»:
— Керуючись невідомо якими аргументами чи мотиваціями, можливо, не без приватного інтересу окремих осіб, ветеринарна служба вирішила везти тварин, які незаконно прибули з Африканського континенту, через усю Україну зі Львова до Ялти: нібито для забезпечення карантинування. Нагадаю, що метою ветеринарного контролю на кордоні є охорона території України від проникнення збудників заразних хвороб з інших держав. Про яке забезпечення охорони може йти мова, коли тварин з можливими відомими чи невідомими захворюваннями передавали звичайному водієві, якого дуже оперативно прислав приватний Ялтинський зоопарк? Тварини фактично проїхали через пів-України у непристосованому транспорті, їх годувала та доглядала людина, яка не має відповідної підготовки. У зв'язку з цим виникає питання: чи це перший випадок такої контрабанди, чи її перше виявлення? Адже це вже не перший літак з миротворцями, які проходять спрощену процедуру контролю при прибутті.
ДО РЕЧI
Як показує практика, після закінчення карантину тварини залишаються в тих зоопарках, в яких проходили карантинування. На чорному ринку мавпа шимпанзе коштує від 20 до 45 тис. доларів. Жако бурохвості коштують приблизно 15 тис. грн. Мавпа-мартишка — до 3 тис. доларів. Контрабанда тварин займає третє за прибутковістю місце після наркобізнесу та торгівлі людьми. 
  Наталя ГОРБАНЬ
 "День" №125, середа, 22 липня 2009

Немає коментарів:

Дописати коментар